Rigger – Soptik Zet, Photo – Petr Jedinák

Je pyšnou mámou a má jednu neobvyklou zálibu. Miluje provazy. Ty však nepoužívá z důvodu, aby způsobila druhému (nebo sobě) palčivou bolest, ale rozkoš a vzrušení. Joan von Brook je specialistkou na vázání Shibari. Umění, které v sobě skrývá neskutečnou něžnost, ač se to na první pohled nemusí zdát.

1. Pověz našim čtenářům, kdo jsi a kde Tě můžeme potkat?

Jsem shibari nadšenec, věnuji se provazům ve všech možných podobách. V současnosti hlavně učím workshopy – každé úterý mám v Praze dvouhodinový blok výuky pro každého, i pro ty, co nikdy nedrželi provaz v ruce, pomáhám také na víkendových akcích. Vše se dá najít na www.xbondage.cz. Potom vystupuji na různých akcích, spolupracuji s různými umělci z provazové komunity i mimo ni. A jinak jsem maminka malé holčičky.

Joan von Brook, Photo: Michal Sykora

2. Měla jsem možnost vidět Tvá shibari vystoupení a ještě žádné jiné na mě nezapůsobilo tak emotivně jako právě to Tvé. Kde bereš inspiraci a kdy jsi poprvé vzala do ruky provaz?

Děkuji moc, mám radost, když se vystoupení líbí! Já jsem celkově takový organický typ. Nechávám hodně věcem volný průběh a věřím, že se stanou přesně tak, jak se stát mají. Tak přistupuji i ke svým vystoupením. Samozřejmě si namyslím hudbu a oblečení, ale většina mých nápadů se vynoří sama s tím, jak strašně se na vystoupení těším třeba i několik týdnů dopředu. A protože chci nabídnout něco „jiného“ a jsem ctižádostivá a tvrdohlavá a jdu i za sebešílenějším nápadem, který se mi zdá jen trochu reálný, tak se mi zatím vždy podařilo publikum zaujmout. To mě moc těší a žene dál.

A ke druhé části Tvé otázky. Provaz jsem vzala sama poprvé do ruky někdy v roce 2013, ale vytvářela jsem jen základní úvazy spíše hezké na oko, ale prakticky nefunkční pro cokoliv jiného a navíc umělým provazem, který je pro shibari spíše méně vhodný. Až časem jsem si pořídila provazy přírodní, jutové a s tím, jak jsem se sama nechávala vázat, jsem pochopila, že se s provazy dá relaxovat, léčit, bavit se, hrát si, tančit, trpět a spoustu dalšího.

3. Jsi v tuto chvíli šťastná?

Ano, moc. Pracovně i osobně se mi teď hodně daří a nepřestávám za to být vděčná.

Photo: Mikael Aroha Nui

4. Čeho chceš v roce 2018 dosáhnout?

Mám velké plány, které ale zatím nemohu prozrazovat, intenzivně na nich ale pracuji. Chtěla bych, aby se je letos podařilo naplnit. Nechte se překvapit!

5. Jaký módní styl máš nejraději?

Čím dál víc nosím prakticky jen to, co jsem si pořídila na vázání. Mám ráda ženské věci, které jsou zároveň pohodlné, někdy se ale ráda obleču úplně nežensky.

Model: Nina Amopra Spitalnikova Photo: Alžběta Jungrová

6. Jakou posloucháš hudbu?

Hlavně melodickou, prostě to, co se dá broukat.

7. Co si myslíš o předsudcích lidí?

Že je v pořádku je mít, ale je lepší si je uvědomovat a pracovat na nich.

Joan na svém vystoupení

8. Doporuč nám nějakou zajímavou akci, kam se letos chystáš.

Je jich spousta, ale z těch českých to je Prague Shibari Festival pod taktovkou Soptíka, který se letos bude konat už třetím rokem.

9. Jaké je Tvé životní motto?

City nelze ovlivnit, činy ano.

Photo: Soptik Zet

Joan najdete na jejím FB profilu Joan von Brook

Moje pocity o Joan v jedné větě:

Na první pohled vypadá možná nenápadně, na ten druhý ale vidím silnou a charismatickou ženu s neskutečně velkým potenciálem v tom, co dělá!

Foto: archiv Joan von Brook
Rozhovor by Suzi Troyer