V předvečer křesťanského svátku Všech svatých se slaví stále více oblíbený svátek Halloween. Vznik a vývoj svátku není úplně jednoznačný, jednou z verzí však je, že má kořeny v prastaré tradici dávných Keltů, kteří se takto loučili s létem a slavili příchod nového roku. Poslední říjnový večer, 31. říjen, byl tedy večerem velkých oslav, ohňů a masek. Keltové se převlékali, aby se ochraňovali proti zlým silám a duchům.

MUA Barbra Binks

Keltové věřili, že duchové zemřelých mohli být tuto noc buď nápomocní přátelům nebo škodící nepřátelům. Velké ohně měly duším mrtvých svítit na cestu do světa živých. Za úsvitu se pak vraceli do říše duchů. Ač by to tak nemuselo vypadat, Halloween byl, a stále je, svátkem veselým. Smrt je brána jako běžná a přirozená součást života.

Ať už se smrti bojíme nebo ji přijímáme, svátek slavíme stále s větší oblibou! Svědčí o tom i fakt, že se u nás každoročně koná více a více halloweenských večíků, obchody nabízejí mnoho kostýmů na toto téma a vizážistkám stoupá v tomto období poptávka po strašidelném make-upu.

MUA Bangtsikitsiki

V dnešní době už nerozděláváme ohně, ovšem typickou aktivitou je dlabání dýní, které se rozsvěcují jako lucerničky. Jsou to Jackovi lucerny. Hrozný Jack byl tak krutý, že ho nechtělo ani žádné peklo! A tak Jack stále chodí po světe s vydlabanou dýní a hledá k sobě společníka.

Možná se vám teď vybaví Jack Skellington, postava, kterou vymyslel režisér Tim Burton. Ten nám ovšem hrozný nepřijde, ale naopak ho milujeme! (Tedy já určitě – Suanne).

MUA Bangtsikitsiki

A kam se chystáte vy na oslavu svátku Halloween? Pokud ještě nevíte, máme pro vás několik tipů:

Praha

Halloween – Blood, sweat and tears
Halloween Party – Prague Fear House
Lucky Hazzard Halloween Night 2018
Epic Halloween

Brno

Bloody Sexy Halloween 2018
Halloween Madness

Víte o zajímavé Halloween party i v jiných městech? Zašlete nám odkaz do zprávy na FB a rádi akci doplníme.

Chcete na strašidelném večírku zaujmout? Máme pro vás doporučení na výbornou návrhářku a vizážistku, která vám připraví a ušije dokonalý a jedinečný kostým a zároveň vás precizně nalíčí! Její tvorbu najdete zde Barbra Binks Instagram nebo Barbra Binks Facebook.

Inspirovat se můžete také od finské MUA a blogerky Bangtsikitsiki. Její práce a tutoriály najdete na videích zde Bangtsikitsiki – Youtube Channel .

Foto: Barbra Binks, Bangtsikitsiki